Vești bune pentru iubitorii de animale din Capitală: Primăria Municipiului București intenționează să finanțeze sterilizarea gratuită a 10.000 de pisici de rasă comună, fie că au sau nu stăpân. Proiectul urmează să fie dezbătut vineri, 29 august, în cadrul ședinței Consiliului General al Municipiului București (CGMB).
Conform documentului aflat pe ordinea de zi, Autoritatea pentru Supravegherea și Protecția Animalelor (ASPA) va implementa programul, iar sterilizările se vor realiza gratuit, în limita plafonului aprobat, după principiul „primul venit – primul servit”.
De ce este importantă campania de sterilizare Reprezentanții PMB subliniază că abandonul animalelor rămâne o problemă gravă în București, cauzată în special de lipsa de responsabilitate a deținătorilor de animale și de înmulțirea necontrolată a acestora.
Astfel de programe de sterilizare au mai fost organizate și în anii trecuți. Între 2018 și 2024, 19.590 de pisici au fost sterilizate gratuit în Capitală. Cererea este însă în continuare ridicată, iar bucureștenii solicită frecvent suplimentarea programului.
Aparate inteligente cu hrană pentru pisicile fără stăpân În paralel cu aceste inițiative, ASPA și Asociația Sache Vet, cu sprijinul Primăriei Capitalei, montează în București dispozitive inteligente cu hrană și apă pentru pisicile străzii.
Până acum au fost instalate șapte automate în zone precum:





Curierulnational.ro
Observatornews.ro

