miercuri, februarie 21, 2024

Care este programul celor 3 târguri de Crăciun din București

Din OrasCare este programul celor 3 târguri de Crăciun din București

În acest weekend, locuitorii din București au posibilitatea de a se bucura de atmosfera festivă la unul dintre cele trei târguri tematice organizate în oraș: West Side Christmas Market, Bucharest Christmas Market și Laminor Wonderland.

Autoritățile locale au pregătit diverse activități pentru a atrage un număr cât mai mare de vizitatori la târgurile de Crăciun din București. Evenimentele includ concerte, ateliere pentru copii și piese de teatru menite să îi încurajeze pe bucureșteni să iasă din case.

Iată detaliile referitoare la fiecare târg în parte:

West Side Christmas Market – organizat de Primăria Sectorului 6

  • Vineri, 8 decembrie 2023:
    • Deschis între orele 12:30 – 22:30.
    • Concert live cu Florian Rus la ora 19:30.
    • Oportunitatea de a patina pe patinoar, de a vizita căsuța lui Moș Crăciun, caruselul venețian sau roata panoramică.
  • Sâmbătă, 9 decembrie 2023:
    • Deschis între orele 11:00 – 22:30.
    • Concert cu Alejandro Fernandes la ora 19:30.
    • Activități precum patinajul pe patinoar, vizitarea căsuței lui Moș Crăciun, plimbări cu caruselul venețian sau roata panoramică.
  • Duminică, 10 decembrie 2023:
    • Deschis între orele 11:00 – 22:30.
    • Concert cu formația „Om La Lună” la ora 19:30.
    • Posibilitatea de a patina pe patinoar, de a vizita căsuța lui Moș Crăciun, caruselul venețian sau roata panoramică.

Programul pentru Bucharest Christmas Market este structurat după cum urmează:

Zona Urbană:

  • În zilele de 8, 9 și 10 decembrie:
    • Dj CS84 (între orele 17:00 – 19:30).
    • În aceleași zile, între orele 18:00 – 20:00, vor fi prezenți mascote și artiști animatori pe picioroange.

Zona Tradițională – Scenă:

Vineri, 8 decembrie:

  • Recital nai – Mădălina Lupu (între orele 19:00 – 19:30).
  • Corul de copii și tineret „Symbol – Jean Lupu” al Patriarhiei Române (între orele 19:30 – 20:00).
  • Marian Alexandru și Mezzoforte Soul Orchestra (între orele 20:00 – 20:30).
  • Irina Sârbu Band (între orele 20:30 – 21:30).

Sâmbătă, 9 decembrie:

  • Spectacol de teatru „Alertă în Laponia” al Teatrului „Ion Creangă” (între orele 12:00 – 13:00).
  • Recital trompetă – Florin Simion (între orele 19:30 – 19:45).
  • Corul „Sound” al Casei de Cultură a Studenților București (între orele 19:45 – 20:05).
  • „Christmas Songs” by Mady Omania și Virgil Prispian (între orele 20:05 – 20:35).
  • Bere Gratis (între orele 20:35 – 21:30).

Duminică, 10 decembrie:

  • Spectacol de teatru „Poveste de iarnă” (între orele 12:00 – 13:00).
  • Grupul de colindători „Roua” și Carmen Sarcină din Gorj (între orele 19:30 – 20:00).
  • Grupul vocal „Zestrea Fetei” (între orele 20:00 – 20:30).
  • Fuego (între orele 20:30 – 21:30).

Programul pentru Casa lui Moș Crăciun:

Vineri, 8 decembrie:

  • Realizarea scrisorilor cu dorințe de Crăciun, cu ajutorul spiridușilor (între orele 12:00 – 14:00 / 16:00 – 22:00).

Sâmbătă și duminică, 9-10 decembrie 2023:

  • Realizarea scrisorilor cu dorințe de Crăciun, cu ajutorul spiridușilor (între orele 10:00 – 13:00 / 16:00 – 22:00).

Programul atelierelor de creație pentru copii:

Vineri, 8 decembrie:

  • Atelier de confecționat Coronițe de Crăciun (între orele 16:00 – 16:50).
  • Atelier de realizat Felicitări de iarnă (între orele 17:00 – 17:50).
  • Atelier de realizat Mărgele și bijuterii de iarnă (între orele 18:00 – 18:50).
  • Atelier de realizat Podoabe pentru bradul de Crăciun (între orele 19:00 – 19:50).

Sâmbătă, 9 decembrie:

  • Atelier de confecționat figurine „Frosty the sockman” (între orele 16:00 – 16:50).
  • Atelier de realizat Tablouri cu fulgi de zăpadă (între orele 17:00 – 17:50).
  • Atelier de realizat Podoabe pentru bradul de Crăciun (între orele 18:00 – 18:50).
  • Atelier de realizat Felicitări de iarnă (între orele 19:00 – 19:50).

Duminică, 10 decembrie:

  • Atelier de decorat Săculeți pentru darurile de Crăciun (între orele 16:00 – 16:50).
  • Atelier de realizat Șervete magice pentru masa de sărbători (între orele 17:00 – 17:50).
  • Atelier de confecționat Coronițe de Crăciun (între orele 18:00 – 18:50).
  • Atelier de realizat Ornamente din hârtie pentru bradul de Crăciun (între orele 19:00 – 19:50).

Programul pentru Laminor Winter Wonderland este structurat astfel:

Vineri, 8 decembrie:

  • Ateliere (10 lei/copil/serie)
    • Face-Painting: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Baloane Modelabile: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Jocuri Teatrale: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Construcție păpuși: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
  • Moș Crăciun și spiridușii între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30 (Intrare liberă)
  • Expoziție de costume: permanent (Intrare liberă)
  • Spectacol Picioroange: între orele 15:00-20:00 (Intrare liberă)
  • Spectacole UNATC:
    • Scrisori de Iarnă – 15:30 (intrare liberă)
    • A douăsprezecea noapte – 17:00 (intrare liberă)
    • Magii – 18:30 (intrare liberă)

Sâmbătă, 9 decembrie:

  • Ateliere (10 lei/copil/serie)
    • Face-Painting: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Baloane Modelabile: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Jocuri Teatrale: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Construcție păpuși: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
  • Moș Crăciun și spiridușii: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30 (Intrare liberă)
  • Expoziție de costume: Permanent (Intrare liberă)
  • Spectacol Picioroange: între orele 15:00-20:00 (Intrare liberă)
  • Spectacole UNATC:
    • Magii – 16:00 (intrare liberă)
    • A douăsprezecea noapte – 17:00 (intrare liberă)
    • Magii – 19:15 (intrare liberă)
    • Vasilache și Mărioara – 20:00 (intrare liberă)

Duminică, 10 decembrie:

  • Ateliere (10 lei/copil/serie)
    • Face-Painting: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Baloane Modelabile: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Jocuri Teatrale: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
    • Construcție păpuși: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30
  • Moș Crăciun și spiridușii: între orele 10:30-13:30, 13:30-16:30, 16:30-19:30, 19:30 – 22:30 (Intrare liberă)
  • Expoziție de costume: Permanent (Intrare liberă)
  • Animație Picioroange: între orele 15:00-20:00 (Intrare liberă)
  • Spectacole UNATC:
    • Crăciunul în regatul alb – 16:00 (intrare liberă)
    • Magii – 17:30 (intrare liberă)
    • Crăciunul în regatul alb – 19:00 (intrare liberă)
    • Magii – 20:15 (intrare liberă).

Vezi si alte articole...