luni, mai 27, 2024

De astăzi, 1 mai 2024, a început colectarea deșeurilor biodegradabile în Sectorul 6

Din OrasDe astăzi, 1 mai 2024, a început colectarea deșeurilor biodegradabile în Sectorul 6

Începând de astăzi, 1 Mai, locuitorii din Sectorul 6 al Bucureștiului care locuiesc la case trebuie să fie conștienți că a demarat procesul de colectare a deșeurilor biodegradabile în pubelele de culoare maro. Toți rezidenții casnici au primit gratuit câte o pubelă maro în acest sens. Primăria Sectorului 6 a comunicat programul de colectare a deșeurilor biodegradabile.

„Toți cei care locuiesc la case au primit-o gratuit”, declară PS6 pe Facebook.

Deșeurile biodegradabile includ: resturi de pâine, resturi de fructe și legume, frunze uscate, zaț de cafea, coji de nuci, iarbă, coji de ouă, cenușă, rumeguș, alte resturi din gospodărie care se pot descompune fără intervenția umană.

Colectarea acestor deșeuri se face exclusiv în pubelele de culoare maro.

Iată programul pentru colectarea deșeurilor biodegradabile comunicat de Primăria Sectorului 6:

Zona Prelungirea Ghencea – luni
Străzile: Fântâna lui Narcis, Pasarea Măiastră, Valea Oltului(Danaide ), Aleea Leda, Aleea Pasărea de Aur, Muza Adormită, Domnișoara Pogany, Valea Ialomiței, Valea Doftanei, Valea Danului, Valea Cricovului, Valea Larga, Valea Furcii, Valea Ursului, Valea Argovei, Valea Oltului, Prelungirea Ghencea, Bvd. Ghencea intersecție V Oltului, Costișa, Doniței, Intrarea Floare Galbena, Pădurețul, Ramura Jului, Pădurea Tauzului

Zona Drumul Sării – luni

Străzile: Drumul Sării, Ion Nonna Otescu, Cântării, Miroslavei, Săbiuței, Montana, Eroina de la Jiu, Culcer Ioan, Caranda Gheorghe, Negel Gheorghe, Gheorghe Cuțui, Crețescu Ion, Pera Dumitru, Gheorghe Macarovici, Moangă Vasile, Băncilă Octav, Cara Anghel, Tânganului, Postolache Alexandru, Drumul Cooperativei, Ghidigeni, Portocalelor, Brândză Dimitrie, Severin Emanoil Mihail, Djuvara Ernest Dr., Giulini B. Inginer, Cezărescu Economu, Iacobescu Alexandru, Ochiuri, Miorița, Drajna, Ranetti George, Stoicescu Atanase, Stolojani, Târgului, Corvinilor, Topor Ionut Plt., Calea Plevnei, Borneanu Alexandru, Slt., Geniului, Noica Constantin, Cotroceni, Doina Cornea, Paul Teodorescu Ing., Intrarea Bârsanei, Marinescu Constantin, Lt. Col, Marinescu Stefan, Lt.

Zona Bd. Timișoara – marți

Străzile: Timișoara, Moise Constantin, Adam Vasile, Marcu Ion, Rostogolea Gheorghe, Sergent Cutieru Alexandru, Silistraru, Intr. Silistraru, Nenițescu Costin, Liniei, Apostol Constantin, Spacu Gheorghe, Gurahonț, Sudului, Munților, Atmosferei, Bolidului, Compasului, Leaota, Răsăritului, Minodora, Mirodeniei, Victor Ion Popa, Azurului, Roșiori de Vede, Moinești, Torcătoarelor, Parafinei, Valea Lunga, Băbești, Bârsănești, Stavrinos Vistiernicul, Ierbii, Tătăruș, Fanului, Vulpeni, Vijeliei, Inspirației, Castranova, Apele Vii, Croitoru Eftimie, Bogdan Șerban Stan, Jarului, Porumbelului, Govodarva, Blandiana, Intrarea Capelei, Acvariului, Budieni, Cărăbușului, Copacului, Corcodușului, Drumul Timonierului, Golcea Vasile, Intrarea Catlabuga, Nicodim, Petuniei, Spartachiadei, Trenului, Velei, Bulevard Iuliu Maniu, Drumul Taberei, Reveriei, Anghel Mihail, Murguța, Furtunei, Piatra Roșie, Stufului, Preciziei

Zona Giulești-Sârbi – miercuri

Străzile: Giulești, Giulești Sărindar, Entuziasmului, Răsadniței, Luncii, Drum la Chiajna, Sculptorilor, Ilfovat, Istmului, Calciu Marin, Intarea Dusului, Drum Podul Dâmboviței, Drum Podul Critinii, Drum Podul Ursului, Drum Podul Pitarului, Cotul Siretului, Sadinei, Podul Ifovățului, Fiordului, Chitila Triaj, Bunicuței, Cărămidăriei, Intrarea Cărămidăriei, Fumureni, Cetatea Ciceiului, Cucuruzului, Boziilor, Fântâna Domneasca, Drum Săbăreni, Intrarea Săbăreni, Intrarea Giulești, Intrarea Constelației, Drum Podu Lacului, Intrarea Gării

Zona Regie – joi

Străzile: Piatra Craiului, Retezatului, Pietrele Doamnei, Munții Gurghiului, Petre Popovăț, Crisan Stefan, Munții Apuseni, Alexandru Ivasiuc, Elena Farago, Denta, Geoagiu, Filimon Nicolae, Lucăcești, Portărești, Alizeului, Zinca Golescu, Țibleș, Adrian Fulga, Radna, Boișoara, Cioran Gabriel, Bărbulescu Marius, Scarlat Varnav, Chibzuinței, Cărvunarilor, Scăeni, Teodorescu Nicolae, Burla Vasile, Zăgănescu Pavel, Stoica Vizitiu, Regiei, Giulești, Serg. Constantin Ghercu, Splai Independenței, Pascal Cristian, Ecaterina Varga, George Mihail Zamfirescu, Petre Astafie, Constantin Dănescu.

Zona Crângași-Giulești – vineri

Străzile: Giulești Sărindar, Giulești, 9 Mai, Porumbacu, Finta, Tabla Butii, Nicolae Oncescu, George Vâlsan, Vidra, Sipetului, Moisei, Câmpulung, Pădureni, Craiovei, Frasinului, Pinului, Godeni, Cicliștilor, Izvorani, Carnavalului, Rocilor, Agnita, Murelor, Intrarea Gulliver, Grandea H. Grigore, Hrisoverghi Alexandru, Valea Mare, Cornului, Migdalului, Lacul Ursului, Pleșului, Dudului, Pomilor, Granitului, Drumul la Roșu, Poiana Lacului, Pătrarului, Săpânța, Mehedinți Simion, Popescu Stoian, Zboina Neagra, Zâmbetului, Intrarea Tihuța;

Zona Lacul Morii 1 – sâmbătă

Străzile: Dâmbovița, Punții, Lacul Morii, Boja, Crișul Repede, Studioului, Planetei, Orșova, Ada-Kaleh, Calelor, Calendarului, Cernișoara, Putna, Dezrobirii, Cișmelei, Cetatea de Balta, Dreptății, Vârșei, Sapei, Valea Lupului, Merelor, Dealu Țugulea, Dealului, Apeductului, Perelor, Colaborării, Flondor Tudor, Crenguței, Ișalnița, Angelinei, Foșnetului, Agudului, Golfului, Sporului, Valea Cibinului, Popescu Eugen Mr., Lamaseni, Ajustorului, Stupca, Uverturii, Estacadei, Aleșd, Aragonitului, Pitulici, Floare Roșie, Calnic, Partiturii, Performantei, Panificației, Valea Cerbului, Mecanicilor, Ghioceilor, Lavandei, Drum Mânăstirea Sihăstria, Cetățuia, Cheile Orzei, Pirotehniei, Dobreni, Intrarea Bolobocului, Intrarea Caiacului, Intrarea Ialomiței, Intrarea Porumbilor, Intrarea Trecătorii, Drumul Mânăstirea Văratec, Muniției, Intrarea Păuliș, Roșia Montana, Veteranilor, Brădișului

Lacul Morii 2 (Belșugului) – sâmbătă

Străzile: Drenajului, Canalul Argeș, Gabriela Szabo, Făgădău, Apusului, Mărgelelor, Ametistului, Piscul Crăsani, Părăluțelor, Dedulești, Tufănelelor, Strămoșilor, Anul 1864, Cătinei, Strigăturii, Prosperității, Pădurarilor, Albitei, Televiziunii, Schiorilor, Begoniei, Spilcuței, Eucaliptului, Movilelor, Maratonului, Binoclului, Flotei, Drumul Bacriului, Drumul Ciorogârla, Ciorogârla, Viscolului, Drumul Belșugului, Golești, Vorona, Chemării, Filmului, Drumul Osiei, Aleea Hamului.

Vezi si alte articole...