În anul 2016, Florentin Pandele și-a pierdut titlul de “doctor în științe militare”. Ulterior, el s-a adresat instanței și a cerut anularea Hotărârii de Guvern 681 privind aprobarea Codului studiilor universitare de doctorat.Recent, la ÎCCJ a început judecarea recursului în acest proces.

Florentin Pandele continuă lupta pentru titlul de doctor

Primarul orașului Voluntari nu a renunțat la lupta cu Guvernul și a cerut anularea Hotărârii din 29 iunie 2011.

În acest litigiu este implicat Ministerul Educației și Consiliul Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare (CNADTCU). În 2008, Universitatea Națională de Apărare Carol I i-a acordat primarului Florentin Pandele „doctor în științe militare”, însă acesta l-a pierdut după nouă ani.

Ce au decis judecătorii Curții de Apel

Solutia pe scurt: Admite în parte cererea. Anulează art. 69 alin. 2 şi 4 din Anexa Hotărârii de Guvern nr. 681/2011 privind aprobarea Codului studiilor universitare de doctorat. Respinge capătul de cerere având ca obiect anularea art. 50 alin. 2 din Anexa Hotărârii de Guvern nr. 681/2011, ca rămas fără obiect. Cu recurs, în 15 zile de la comunicare, ce se depune la Curtea de Apel Bucureşti. Pronunţată azi, 20.06.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei.

Judecătorii au anulat două paragrafe din document: