Liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), George Simion, a lansat un apel vehement pentru retragerea imediată a ambasadorilor României în Statele Unite, Andrei Muraru, și în Israel, Radu Ioanid, acuzându-i că se implică în jocuri politice și denigrează imaginea țării.
Într-o postare publicată pe blogul său personal, Simion a criticat dur activitatea celor doi diplomați, susținând că aceștia folosesc funcțiile publice pentru a ataca AUR și a promova agende politice personale.
Simion a reacționat la un articol de opinie semnat de Muraru și Ioanid, publicat într-o revistă internațională, în care liderul AUR și partidul său sunt acuzați de promovarea extremismului și antisemitismului. „Am citit cu stupoare un articol de opinie semnat de Andrei Muraru și Radu Ioanid, în care eu, AUR și susținătorii noștri suntem atacați într-un mod complet rupt de realitate. Acești doi reprezentanți ai statului român, plătiți din bani publici, au ales să publice un pamflet ideologic”, a declarat Simion, respingând acuzațiile ca fiind „minciuni vechi” și „clișee propagandistice”.
Liderul AUR a subliniat că ambasadorii ar trebui să reprezinte interesele tuturor românilor, nu să se implice în dispute politice interne. „Nu pot rămâne tăcut în fața unei campanii de denigrare care vizează nu doar persoana mea, ci milioanele de români. Doi ambasadori ai României, trimiși să reprezinte țara în lume, au ales să calce în picioare demnitatea națională și să mintă cu premeditare despre realitatea din România”, a adăugat acesta.





Curierulnational.ro
Observatornews.ro

