miercuri, ianuarie 15, 2025

Poliția Locală Sector 5 începe patrularea cu mașini electrice

Din OrasPoliția Locală Sector 5 începe patrularea cu mașini electrice

Începând de astăzi, Poliția Locală Sector 5 va patrula străzile dintre blocuri cu 15 mașini electrice. Primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone, anunță că aceste autoturisme vor opera non-stop, asigurând un mediu sigur pentru locuitorii sectorului.

„În calitate de primar, am considerat esențial să adopt măsuri pentru protecția mediului, având în vedere că una dintre cele mai mari probleme ale Bucureștiului este poluarea,” a declarat Piedone pe pagina sa de Facebook.

Primăria Sectorului 5 se aliniază astfel strategiilor naționale și europene privind dezvoltarea durabilă și protecția mediului, demonstrând angajamentul său în tranziția către un transport rutier mai sustenabil. Cele 15 mașini electrice au fost achiziționate cu fonduri dintr-o cerere de finanțare obținută de la Administrația Fondului pentru Mediu, valoarea totală fiind de 1,8 milioane lei, din care 800.000 lei sunt contribuția locală.

Scopul principal al acestei măsuri este modernizarea și eficientizarea activității Poliției Locale, iar impactul pozitiv include reducerea emisiilor de carbon. Noile vehicule vor patrula pe străzile dintre blocuri, inclusiv pe timp de noapte, fiind extrem de silențioase, pentru a nu deranja cetățenii.

„Aceste mașini vor asigura siguranța și liniștea sectorului, patrulând 24/24 pe străzile din cartiere, nu doar pe arterele principale,” a precizat Vlad Popescu Piedone.

În paralel, Poliția Capitalei a implementat proiectul „TEN for Bucharest” pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor economico-financiare, iar în acest context au fost achiziționate autoturisme crossover hibrid, dotate cu tehnologie mobilă de monitorizare, drone cu punct de comandă, camere video performante, laptopuri, scanere și imprimante mobile. De asemenea, a fost amenajat un centru de comandă modern, echipat cu videowall pentru monitorizare, server de stocare, stație de lucru fixă cu două monitoare, imprimantă multifuncțională și stații Tetra pentru comunicare în timp real.

Aceste investiții au contribuit deja la descoperirea și probarea unor fapte penale, precum și la recuperarea unui prejudiciu de peste 20 milioane de euro.

Vezi si alte articole...