Rezoluția propusă de Ucraina a fost susținută de majoritatea țărilor din Uniunea Europeană. Aceasta fost aprobată cu 93 de voturi pentru și 18 împotrivă. Printre voturile împotrivă s-a numărat și cel al SUA. 65 de state s-au abținut de la vot.
SUA a votat împotrivă.
În comparație, rezoluțiile din 2022 și 2023 au obținut sprijinul a 141 de țări. Un proiect alternativ de rezoluție propus de SUA, care inițial cerea doar o încheiere rapidă a conflictului, fără a menționa integritatea teritorială, a fost modificat în proporție de 80%.
Țările europene au adăugat referirea la integritatea teritorială și au cerut o „pace justă”. Sub presiunea Europei, Washingtonul a cedat. Textul modificat a fost apoi supus votului la ONU, obținând 93 de voturi pentru, 8 împotrivă și 73 de abțineri, inclusiv din partea SUA.
Schimbare majoră peste Ocean
Presa internațională a atras atenția că există o „o schimbare surprinzătoare a politicii americane față de anii trecuți”.





Curierulnational.ro
Observatornews.ro

