Trump și-a trimis emisarii la Paris să boicoteze sprijinul pentru Ucraina. „Dăunează păcii”. Secretarul de stat american începe la Paris discuții privind încetarea focului din Ucraina și tensiunile transatlantice în jurul acordului mediatizat de președintele SUA.
Trump și-a trimis emisarii la Paris să boicoteze sprijinul pentru Ucraina. „Dăunează păcii”.
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a început joi discuții la Paris, menite să revigoreze negocierile blocate pentru încetarea focului în Ucraina și să abordeze tensiunile tot mai mari dintre SUA și Europa.
În acest timp, Statele Unite împreună cu Federația Rusă, Belarus și Eritreea, s-au opus condamnării „agresiunii ruse” în rezoluția ONU.
Trump și-a trimis emisarii la Paris să boicoteze sprijinul pentru Ucraina. „Dăunează păcii”
SUA au motivat opoziția față de rezoluția ONU ce condamna agresiunea Rusiei în Ucraina prin faptul că „astfel de formulări nu contribuie la pace”.
De asemenea, înaintea întâlnirii de la Paris a emisarilor săi, Trump a refuzat oferta lui Zelenski de a cumpăra 10 sisteme de apărare aeriană Patriot din SUA, potrivit publicației BILD.
În articol se afirmă că Trump a refuzat o afacere de 50 de miliarde de dolari, Zelenski oferind un preț de 15 miliarde de dolari pe sistemele Patriot, alte 35 de miliarde de dolari fiind pentru cumpărarea altor arme americane.
În plus, Administrația Trump vrea să blocheze și ajutorul Europei pentru Ucraina, după ce a văzut că aliații s-au unit în tot felul de coaliții pentru a întări armata lui Zelenski.
The Economist scrie că, în conversații private, membrii echipei lui Trump se declară nemulțumiți de eforturile Europei de a consolida Ucraina.
De asemenea, potrivit publicației, oficialii Pentagonului l-au întrebat pe unul dintre aliații europeni ai Ucrainei de ce continuă să-i furnizeze arme lui Zelenski.
Rubio, la Paris, să ia „taurul” de coarne
În prima sa vizită oficială în Franța, Rubio s-a întâlnit cu președintele francez Emmanuel Macron și cu ministrul de Externe, Jean-Noel Barrot. Acesta a fost însoțit de Steve Witkoff, trimisul special al președintelui american Donald Trump pentru Ucraina și Orientul Mijlociu.
„Această vizită va servi la evaluarea stării negocierilor de pace menite să pună capăt agresiunii Rusiei împotriva Ucrainei”, a declarat președinția franceză într-un comunicat.
Discuțiile urmează contactele recente dintre Macron și Trump și fac parte din eforturile „Coaliției voinței” de a obține acordul SUA pentru planurile europene de securitate a continentului.





Curierulnational.ro
Observatornews.ro

