Ucraina a cerut Statelor Unite licențe pentru a produce rachete pentru Patriot în Europa, cu parterii România, Polonia și alții. SUA au promis, dar acum este penurie de rachete, a dezvăluit Zelenski.
Ucraina a discutat cu SUA cu ani în urmă despre necesitatea stabilirii unei producții suficiente de rachete în Europa, inclusiv pentru Patriot.
Au existat promisiuni de licențe, dar în cele din urmă America nu a mers mai departe cu acest lucru, a dezvăluit președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.
Kievul a propus producția atât în Ucraina, cât și în comun cu partenerii NATO din regiune – cu România, Polonia și alții.
Ucraina a cerut SUA licență să fabrice rachete pentru sisteme Patriot împreună cu România
La 8 februarie, Financial Times a relatat că sistemul de apărare aeriană al Ucrainei se confruntă cu o lipsă critică de rachete interceptoare PAC-3 pentru sistemele Patriot.
Potrivit publicației, în ianuarie au existat situații în care lansatoarele au rămas goale în timpul atacurilor balistice rusești. Acest lucru a permis inamicului să atace centralele electrice ucrainene fără obstacole.
Statele Unite încă nu au emis licențe pentru producția de rachete pentru sistemele de apărare aeriană Patriot în Europa, în ciuda promisiunilor.
Zelenski a menționat că toți diplomații ucraineni și ministrul Apărării al Ucrainei, Mihailo Fedorov, trebuie să fie cât mai proactivi posibil în obținerea unor rezultate concrete în furnizarea de rachete de apărare aeriană către Ucraina.





Curierulnational.ro
Observatornews.ro

