Pe fondul crizei din industria auto și a nevoii Europei de a se înarma din cauza amenințării Rusiei și noii politici a președintelui SUA Donald Trump, Volkswagen și Porsche pregătesc trecerea la industria de război. Iar discuții s-au purtat și la Fiat, Peugeot, Citroen.
Președinta Comisiei Europene a anunțat strategia ReArm Europe, avertizând că „miza nu putea fi mai mare, iar momentul pentru acțiune este acum”, ce include planuri pentru o creștere de 800 de miliarde de euro a cheltuielilor UE pentru apărare.
Volkswagen și Porsche pregătesc trecerea la industria de război
La scurt timp, Volkswagen, cel mai mare constructor auto european, a declarat că este dispus să ia în considerare construir de echipamente pentru armata germană, ca parte a eforturilor Europei de a se reînarma.
Oliver Blume, directorul executiv al VW, a spus că grupul nu a fost încă abordat de potențiali parteneri, dar că este dispus să „analizeze conceptele”.
Producători precum Rheinmetall și KNDS Group au decis deja să-și retehnologizeze fabricile de piese auto pentru a produce arme.
Iar, recent, după un an slab pentru industria auto, și la Porsche SE Holding, cotată la bursă, care deține 31,4% din acțiunile Volkswagen și 25% din Porsche AG, și care a înregistrat o pierdere netă de 20 de miliarde de euro în 2024, se discută, potrivit surselor, reintrarea în industria de război
Potrivit economiștilor, fabricile de automobile sunt capabile să renunțe la această capacitate, având în vedere că exporturile de automobile ale Germaniei s-au înjumătățit de la vârful înregistrat înainte de pandemia Covid.





Curierulnational.ro
Observatornews.ro

