Bucureștiul prinde din nou viață în acest sfârșit de săptămână, odată cu revenirea proiectului „Străzi deschise – București, Promenadă urbană”, organizat de Primăria Capitalei. Timp de două zile, Calea Victoriei devine pietonală și se transformă într-un spațiu animat de spectacole de stradă, expoziții inedite, ateliere creative și evenimente culturale pentru toate vârstele.
Printre atracțiile principale ale weekendului se numără spectacolul nonverbal și plin de farmec „Freestyle Puppetry”, propus de Teatrul de Animație Țăndărică. Animația cu păpuși aduce o doză de magie și fantezie în mijlocul orașului, pe Calea Victoriei. Nu lipsesc nici momentele spectaculoase oferite de Circul Metropolitan București, care sâmbătă seară organizează o paradă stradală urmată de un minishow de acrobație în fața Palatului Telefoanelor, spre deliciul trecătorilor.
Duminică dimineață, la Muzeul Național al Literaturii Române, copiii sunt invitați la atelierul „Jucăria de vorbe”, coordonat de Oana Oros. Atelierul stimulează imaginația și joaca de cuvinte într-un cadru relaxat și creativ, perfect pentru cei mici care vor să descopere lumea prin literatură.
Pe tot parcursul weekendului, vizitatorii sunt invitați să descopere două expoziții permanente găzduite de Casa Filipescu-Cesianu, parte din Muzeul Municipiului București. „Muzeul Vârstelor – de la copilărie la senectute” și „În apropierea sfinților. Frescele Mănăstirii Văcărești după 40 de ani” pot fi vizitate cu bilet, între orele 10:00 și 17:30. În același spațiu, este amenajată și o retrospectivă fotografică în aer liber, dedicată operei artistului Dragoș-Radu Dumitrescu. Accesul la această expoziție tematică este gratuit, fiind deschisă între orele 10:00 și 18:00.





Curierulnational.ro
Observatornews.ro

