Primăria Sectorului 2 a anunțat că va construi 5 noi grădinițe nZEB (nearly Zero Energy Building) pentru a satisface cerințele locuitorilor din București. Lucrările au început deja pentru patru dintre acestea, iar pentru cea de-a cincea clădire, construcția va începe în acest an. În recenta ședință a Consiliului Local al Sectorului 2, au fost actualizați indicatorii tehnico-economici pentru aceste proiecte, cu scopul de a asigura serviciile nZEB în aceste clădiri. Prin construirea acestor 5 grădinițe, autoritățile locale își propun să răspundă nevoilor comunității:
„Extindem infrastructura de educație de la noi din sector pentru a oferi copiilor acces mai ușor la grădiniță, chiar în cartierul în care locuiesc. Simplificăm astfel și viața părinților, care îi pot duce pe jos, fără a mai sta blocați în trafic, cu stres că întârzie la serviciu”.
Cele patru șantiere care au fost deja demarate sunt situate pe următoarele străzi: Strada Pescărușului nr. 127, unde va fi construită o grădiniță cu 8 grupe, Strada Sportului nr. 21, unde se va amenaja o grădiniță cu 8 grupe, Strada Știucii nr. 54, unde se va construi o grădiniță cu 7 grupe, și Strada Periș nr. 27, unde va fi edificată o grădiniță cu 4 grupe.
Grădinița pentru care urmează să înceapă lucrările în acest an, conform informațiilor furnizate de Primăria Sectorului 2, va fi situată pe Strada Ion Vlad nr. 3-5.
Clădirile nZEB sunt caracterizate de un consum energetic foarte redus și de o performanță energetică înaltă. Ele folosesc tehnologii moderne care reduc impactul asupra mediului înconjurător.
Decizia de a construi aceste 5 noi grădinițe a fost luată pentru a satisface nevoile familiilor cu copii mici. În prezent, în București, numărul grădinițelor de stat este mult inferior celui al grădinițelor private. Astfel, mulți părinți se confruntă cu dificultăți financiare pentru a-și înscrie copiii la grădiniță.