Primăria Capitalei aduce la cunoștință că, începând cu data de 1 februarie și până la 13 februarie, ALPAB (Administrația Lacuri, Parcuri și Agrement București) testează un nou sistem pentru îndepărtarea ciorilor din parcul din centrul orașului.
Autoritățile locale informează că se vor utiliza echipamente moderne, capabile să provoace ciorilor disconfort auditiv și vizual atât de intens, încât aceștia vor fi determinați să părăsească parcul pe care l-au ales drept loc de odihnă.
„Sistemul constă într-un echipament sonic 3D de ultimă generație – BirdXPeller Pro v.2 care folosește sunete înregistrate din natură, specifice păsărilor de pradă sau a altor zburătoare aflate în pericol, realizând un mediu ostil păsărilor dăunătoare. Sistemul mai conține si un dispozitiv vizual stroboscobic inovativ Bird Deflector care împiedică apropierea păsărilor prin lumini intermitente”.