marți, noiembrie 11, 2025

Manelistul Dani Mocanu, care i-a compus o melodie lui Nicușor Dan pentru a câștiga alegerile prezidențiale, a fost prins în Italia, unde fugise după ce a fost condamnat la închisoare cu executare

MedicalManelistul Dani Mocanu, care i-a compus o melodie lui Nicușor Dan pentru a câștiga alegerile prezidențiale, a fost prins în Italia, unde fugise după ce a fost condamnat la...

Dani Mocanu, manelistul care i-a compus o melodie lui Nicușor Dan, a fost prins în această seară în Italia. El fugise împreună cu fratele său Nando după ce au fost condamnați la închisoare cu executare, potrivit Gândul.

Cei doi au fost capturați în Casola din Napoli, via Gesini 63, în zona metropolitană a orașului Napoli.

„În urma cooperării polițienești internaționale dintre Poliția Română, prin Centrul de Cooperare Polițienească Internațională (IGPR) și autoritățile din Italia, în cursul zilei de astăzi, 10 noiembrie 2025, au fost localizați doi bărbați, de 35 și 33 de ani, în localitatea Casola di Napoli, provincia Napoli, Italia.

Bărbații au fost depistați de polițiștii din cadrul Chesturii de Poliție Brescia, împreună cu cei din cadrul Chesturii de Poliție Napoli.

Cei doi bărbați, din Ștefănești, județul Argeș, au fost condamnați la 4, respectiv 7 ani de închisoare. Ei sunt acuzați de săvârșirea infracțiunilor de tentativă de omor și tulburarea ordinii și liniștii publice. Mandatele de executare a pedepsei cu închisoarea au fost emise la data de 6 noiembrie 2025.

În prezent, pe teritoriul Italiei, se desfășoară procedurile legale pentru punerea în aplicare a mandatelor europene de arestare. Urmează ca, în funcție de decizia autorităților judiciare din această țară, persoanele să fie predate autorităților române”, anunță IGPR.

Vezi si alte articole...