vineri, mai 17, 2024

Femeiadeastazi.roZiua în care „zaibărul a învins vinul de Bordeaux”! Universitatea Craiova, o echipă de legendă!

Universitatea Craiova a făcut istorie! Au trecut 40 de ani de la victoria istorică a echipei de fotbal din Bănie, care a învins celebra echipă Bordeaux cu scorul de 2-0. Partida a avut loc pe terenul de acasă al Craiovei, ”Centralul”, după ce oltenii pierduseră cu 0-1 în tur. Acest succes a dus la calificarea lor în sferturile de finală ale Cupei UEFA și a fost descris de scriitorul Fănuș Neagu drept ziua în care „zaibărul a învins vinul de Bordeaux”.

Universitatea Craiova, o echipă plină cu vedete!

Golurile care au adus această victorie istorică Universității Craiova au fost semnate de Țicleanu (’38) și Geolgău (‘100, în prelungiri). Pe lângă adversarii de temut, precum Jean Tigana, Alain Giresse, Bernard Lacombe sau Marius Tresor, primii trei viitori campioni europeni cu Franța în 1984, oltenii s-au impus prin jocul lor și au făcut istorie în lumea fotbalului.

După această performanță uluitoare, Universitatea Craiova a reușit să meargă și mai departe, ajungând în sferturile Cupei UEFA. Acolo, echipa olteană a trecut de Kaiserslautern cu un scor de 2-3 și 1-0, dar din păcate a fost eliminată în semifinale de Benfica Lisabona. Deși nu a reușit să se califice în finală, Universitatea Craiova a reușit să își facă un nume în lumea fotbalului și să lase o amprentă asupra sportului românesc.